Velkommen til Cerius
Dit tidligere elnetselskab, NKE-Elnet, blev lagt sammen med Cerius den 31. oktober 2025. Det betyder, at alle elnetkunder i Næstved nu er kunder i Cerius. Her på siden finder du information, der er relevant for netop dig som ny kunde i Cerius. Velkommen til!
Du får nyt elnetselskab, ikke ny elleverandør
Hvis du bor, har sommerhus eller driver en virksomhed i Næstved, hører du til Cerius’ forsyningsområde fra den 31. oktober 2025.
Cerius er dit elnetselskab. Vi ejer elmåleren og sørger for, at strømmen sendes gennem elnettet ud til din bolig eller virksomhed. Det er også os, der rykker ud, hvis strømmen går, eller der opstår tekniske problemer med elmåleren.
Din elleverandør svarer på spørgsmål om dit strømforbrug og din elregning
Elleverandøren opgør dit strømforbrug og sender dig din samlede elregning. Har du spørgsmål til dit elforbrug, skal du derfor kontakte din elleverandør. Hvis du er i tvivl om, hvem der er din elleverandør, kan du kigge på din seneste elregning eller logge ind på eloverblik.dk.
Husk at opdatere dine kontaktoplysninger hos elleverandøren, så du ikke går glip af vigtig information fra dem og os.
Sådan er du sikret strøm
I Cerius’ forsyningsområde stiger efterspørgslen på strøm markant, og det stiller nye krav til elnettet. Derfor udbygger og forstærker vi elnettet, så du er sikret strøm – både nu og i fremtiden.
Når vi opfører nye transformerstationer og lægger flere elkabler i dit område, er det for at sikre, at elnettet kan følge med udviklingen og samtidig understøtte den grønne omstilling med strøm fra sol og vind.
Se priser og vilkår
Som tidligere kunde i NKE-Elnet overgår du først til Cerius’ tariffer og abonnementer den 1. februar 2026
Kontakt os, hvis du har spørgsmål
Få besked på sms, hvis strømmen går
Vi har samlet en række spørgsmål omkring sammenlægningen, som vi giver et svar på her.
Kan jeg vælge et andet elnetselskab?
Nej. Der er kun ét elnetselskab, som ejer forsyningskablerne i dit område. Du kan derfor ikke vælge et andet elnetselskab.
Skal jeg have en ny elleverandør?
Nej. Sammenlægningen har ingen betydning for din strømforsyning eller nuværende elaftale.
Du vælger selv, hvilken elleverandør du vil købe strøm fra. Du kan læse mere om det frie valg af elleverandør på elpris.dk. Her får du et overblik over, hvad de forskellige elleverandører tilbyder.
Hvordan fungerer min elmåler?
I forbindelse med overtagelsen af NKE-elnet er din elmåler blevet opdateret, og visningen på displayet er ændret.
Du kan læse mere om, hvordan du betjener din elmåler her: Forstå din elmåler – Cerius
Jeg har modtaget et velkomstbrev, men hvor har I mine oplysninger fra?
I Cerius har vi overtaget relevante oplysninger om NKE-Elnets anlæg, kabler og kundeforhold – herunder installationsadresser, kontaktinformationer og e-mailadresser.
I forbindelse med sammenlægningen sender vi et velkomstbrev til alle nye kunder. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du ikke har modtaget brevet i enten e-Boks, e-mail eller fysisk brev inden den 1. december 2025.
Du kan læse mere om, hvordan vi behandler dine personlige oplysninger under Cerius’ privatlivspolitik.
Hvorfor udbygger Cerius elnettet?
Cerius udvider elnettet, fordi elforbruget i forsyningsområdet er steget markant. For at sikre, at elnettet kan følge med udviklingen, skal det kunne håndtere mere strøm fra vedvarende energikilder som sol og vind og samtidig levere strøm til flere elbiler, varmepumper og nye boligområder.
Derfor opfører vi lige nu en række nye hovedstationer, lægger flere elkabler og moderniserer det eksisterende elnet, så kapaciteten og forsyningssikkerheden kan følge med behovet.
Hvorfor ændrer mine priser sig?
Dine priser vil ændre sig, fordi du fra den 1. februar 2026 betaler tariffer til Cerius i stedet for NKE-Elnet.
Du vil opleve, at vores tariffer generelt ligger højere end dem, du har haft de seneste måneder. For privatkunderne i Næstved svarer priserne dog til det niveau, som NKE-Elnet havde frem til udgangen af april 2025.
Det er oplagt at sammenligne tarifferne hos Cerius og NKE-Elnet , men forskellen vil aktuelt fremstå unaturlig stor.
Det skyldes blandt andet, at NKE-Elnet siden 1. maj har kørt med midlertidigt lave tariffer, som har kompenseret for lidt for høje opkrævninger hos kunderne tidligere. Det nuværende, lave tarifniveau kan Cerius desværre ikke fastholde.
Den største prisforskel ses hos de helt store forbrugskunder.
Hvem er Cerius?
Cerius er dit elnetselskab, der vedligeholder elnettet og sikrer strøm til kunderne i Nordvest-, Midt- og Sydsjælland, Lolland-Falster og øerne. Vi forsyner cirka 430.000 elinstallationer i private hjem og virksomheder med strøm.
Hvem skal jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål til sammenlægningen?
Du kan sende en mail til ceriuskundesupport@cerius-radius.dk, hvis du har spørgsmål til sammenlægningen.
Skal din elmåler udskiftes?
Vi skal udskifte nogle elmålere i Næstved inden 1. april 2026. Udskiftningen er gratis for dig som ny kunde.
I velkomstbrevet, som du har modtaget i din e-Boks eller med posten, kan du se, om elmåleren skal skiftes.
Du skal kontakte os på tlf. 70 29 20 35, som er din direkte adgang til hurtig udskiftning – og så finder vi en tid, der passer dig.
Elmåleren er oftest placeret indenfor, så der skal være nogen hjemme til at lukke Cerius' montør ind.
Selve udskiftningen tager en halv times tid, og i langt de fleste tilfælde skal vi ikke afbryde strømmen.
Har du spørgsmål til udskiftningen, kan du kontakte os på tlf. 70 29 20 35 eller sende en e-mail til ceriuskundesupport@cerius-radius.dk.
Er du elinstallatør?
Skal du tilslutte eller ændre en eksisterende installation i Næstved, skal du gå til siden Log på ISB.
Søger du information om trace og kabler, kan du gå til siden Bygge- og gravearbejde eller søge information direkte hos LER.
Du finder al relevant information på siden for professionelle.