OBS! Vi har haft en teknisk fejl i perioden fra 26. november til 9. december. Hvis du har udfyldt en af vores formularer i denne periode, har vi desværre ikke modtaget din indtastning. Fejlen er nu løst, og det er derfor vigtigt, at du foretager en ny indtastning, så vi får de rette oplysninger om din sag ind i vores system. Vi beklager det besvær, fejlen måtte medføre.
Krypteringsnøgle til elmåler
- til dig der vil følge dit elforbrug tæt
Har du købt et målermodul til elmåleren, der gør det muligt at følge dit elforbrug her og nu, skal du bestille en krypteringsnøgle fra Cerius.
Fungerer det hos alle elmålere?
De fleste elmålere i Cerius understøtter et målermodul. Se om elmåleren er på listen. Bemærk, at der findes forskellige typer moduler. Her kan leverandøren af modulet hjælpe dig, så du får bestilt det rigtige fra start.
Har du en NES G4-måler?
Vil du tilslutte et målermodul til en NES G4-måler, skal du kontakte os, så kommer vi og udskifter måleren til en nyere G5-model.
Kontakt Cerius’ kundesupport på telefon 70 29 20 24 for at aftale et tidspunkt for udskiftningen.
Det koster dig ikke noget.
Når vi har installeret den nye G5-måler hos dig, kan du indsætte målermodulet med det samme. Du behøver ikke en krypteringsnøgle, men husk at anskaffe et modul, som passer til G5-måleren
Sådan kommer du i gang
Når du har købt et målermodul, skal du bestille krypteringsnøglen, der gør det muligt at forbinde elmåleren med målermodulet. Det er en personlig kode, som vi sender til dig på mail uden beregning. Du skal blot udfylde formularen nedenfor.
Hjælp til tilslutning af målermodul?
Du kan selv tilslutte målermodulet direkte i elmåleren. Tilslutning afhænger af din målertype, der kan være Echelon gen 3.1 eller 3.2. Har du yderligere brug for hjælp, skal du kontakte leverandøren.
Du skal være opmærksom på vores Vilkår for anvendelse, når du køber et målermodul til din elmåler.