Overskud skal bruges på at fremtidssikre elnettet

Der er fart på elektrificeringen af samfundet, hvor både privatkunder og virksomheder investerer i grønne løsninger. Det stiller krav til elnettet, der skal transportere strømmen fra for eksempel vindmøller og solcelleparker til kundernes stikkontakter.

I Nordvest-, Midt- og Sydsjælland, Lolland-Falster og på øerne ejer Cerius elnettet, og her kom netselskabet ud af 2024 med et overskud på 431 mio. kr. Samtidig investerede Cerius det forgangne år 933 mio. kr. i bl.a. kabler og transformerstationer til forstærkning og udbygning af elnettet. Cerius har også gennemført omfattende udskiftninger af eksisterende anlæg for at sikre en rettidig og løbende fornyelse af elnettet.

Knud Pedersen, formand for Cerius, fortæller, at netselskabet kigger ind i en årrække med høj anlægsaktivitet og store investeringer for at sikre, at elnettet også i fremtiden udgør et stærkt fundament for den grønne omstilling af energisystemet.

”Selvom vi har et rigtig stærkt elnet i dag, så kan det ikke håndtere den efterspørgsel, som vi kigger ind i. Derfor er vi sammen med vores driftsselskab Nexel i fuld gang med at forstærke og udbygge nettet, så vores kunder hurtigst muligt kan høste både klimagevinsterne og de økonomiske fordele ved elektrificeringen,” siger Knud Pedersen, og fortsætter:

”I 2024 registrerede vi en markant vækst i antallet af kundehenvendelser, og der er ingen tegn på, at det aftager. Som netselskab er vi blevet betroet en vigtig rolle i forhold til at sikre et stærkt fundament for den grønne omstilling af vores energisystem. Den opgave ønsker vi at løse på den mest effektive og ansvarlige måde,” fortæller han.

Om Cerius
Cerius ejer mere end 25.000 km kabler og forsyner flere end 400.000 netkunder. Netselskabet drives sideordnet med Radius, der vedligeholder og udbygger elnettet i København, Nordhavn og dele af Midtsjælland. Radius’ elnet dækker ca. 19.000 km kabler og forsyner flere end 1.100.000 netkunder med strøm.

Seneste nyheder

Ny publikation om energifællesskaber

Vores energisystem gennemgår store forandringer i disse år, hvor flere og flere tilvælger elektrificeringen fremfor fossile brændsler. Udviklingen får også mange til at engagere sig.

Læs mere

Lavere tariffer pr. 1. juni 2025

Kunderne i Cerius kan snart glæde sig over, at deres tariffer bliver lavere. Privatkundernes tariffer bliver sænket med 5 pct., så prisen bliver lavere end før energikrisen.

Læs mere