Cerius-Radius og Dansk Fjernvarme lancerer fælles publikation

I en tid, hvor energilandskabet gennemgår markante forandringer, er samarbejde nøglen til succes.

Cerius-Radius og Dansk Fjernvarme er derfor gået sammen om at informere fjernvarmeværkerne om omstillingen til elbaseret fjernvarmeproduktion i publikationen ’Sæt strøm til fjernvarmen’.

Publikationen henvender sig primært til de fjernvarmeselskaber, der vil elektrificere deres varmeproduktion i Cerius-Radius’ forsyningsområde i Østdanmark. Publikationen kommer blandt andet omkring hvad en effektiv udrulning af fjernvarme kræver og værdien i, at fjernvarmeselskab og netselskab tidligt i planlægningsfasen arbejder tæt sammen om både planlægning og tidspunktet for egentlig udbygning.

Vores partnerskab med Dansk Fjernvarme er drevet af en fælles forståelse for, at den grønne omstilling kræver en koordineret indsats fra de forskellige aktører i energi- og varmesektoren.

Sammen kan vi både identificere synergier og indbyrdes afhængigheder i arbejdet med udfasning af naturgas og implementering af el. Og sammen kan vi opretholde og styrke en samfundskritisk infrastruktur, mens vi bevæger os mod en mere bæredygtig fremtid.

Læs ‘Sæt strøm til fjernvarmen her.

Seneste nyheder

Ny publikation til transportbranchen

Salget af ellastbiler tager til, og det stiller krav til vognmændene, der skal også have styr på, hvordan de får sat strøm til vognparken. Det kan være kompliceret, og derfor har vi i samarbejde med DI Transport lavet en publikation om tilslutningsprocessen til den tunge transport.

Læs mere

Nu træder sommertarifferne i kraft

Tirsdag 1. april går vi fra vinter- til sommertariffer. Det betyder, at udgifterne til transport af strøm halveres i forhold til, hvad kunderne har betalt i løbet af vinteren.

Læs mere